شماره : 5810
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۲

برداشت زیره در دامغان

برداشت زیره در مناطق مختلف شهرستان دامغان در حال انجام است؛

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان اعلام کرد: برداشت زیره در مناطق حومه، دامنکوه، فرات و رودبار در سطح 100 هکتار در حال انجام است که با توجه به شرایط منطقه پتانسیل تولید این محصول 800 کیلوگرم دانه در هکتار می باشد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5810 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۵۲:۰۸
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5805
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۷

پیگیری خسارت باغداران

دکتر علی‌اکبر علیزاده نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی دیدار کرد؛

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار؛ دکتر علی‌اکبر علیزاده نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با هدف پیگیری خسارت باغداران و کشاورزان آسیب دیده از تگرگ اخیر در شهرستان دامغان با دکتر محمدعلی نیکبخت وزیر محترم جهاد کشاورزی دیدار کرد.

 

موارد زیر اهم مطالبات نماینده مردم دامغان بود که با دستور ویژه وزیر جهادکشاورزی جهت پیگیری و اقدام همراه گردید:

تخصیص اعتبارات بلاعوض ۸۰ میلیارد تومان

اعطای تسهیلات ارزان قیمت ۱۲۰ میلیارد تومان

اعطای تسهیلات بانکی پنج‌ساله ۸ میلیارد تومان

امهال تسهیلات بانکی خسارت دیدگان به مدت سه سال

تسریع در پرداخت غرامت بیمه محصولات خسارت دیده

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5805 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۴۷:۳۵
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5799
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۲

برگزاری مراسم روز مزرعه

مراسم روز مزرعه "استفاده از خسیل تریتیكاله در تغذیه دام"  برگزار شد.؛

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار؛ به میزبانی ایستگاه تحقیقات علوم دامی و منابع طبیعی سمنان؛مراسم روز مزرعه “استفاده از خسیل تریتیكاله در تغذیه دام”  برگزار شد. این برنامه در راستای آموزش به کشاورزان و بهره برداران استان سمنان برای استفاده از علوفه مقاوم به خشکی و برای كاهش هزينــه های توليد برگزار شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5799 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۴۲:۲۴
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5789
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۵

نشست با زنبورداران

نشست معاونت بهبود تولیدات دامی استان سمنان با شرکتهای تعاونی زنبورداران برگزار شد؛

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار، نشست معاونت بهبود تولیدات دامی استان سمنان با مدیر عامل اتحادیه و مدیران شرکتهای تعاونی زنبورداران با حضور عادل معاون بهبود تولیدات دامی و مدیر عامل اتحادیه زنبورداران و مدیران عامل شرکت تعاونی زنبورداران جلسه ای در خصوص کوچ زنبورداران مهاجر از استانهای همجوار و همچنین ارائه راهکار مناسب جهت ساماندهی استقرار زنبورستان توسط زنبورداران غیر بومی (مهاجر ) برگزار شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5789 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۳۵:۵۹
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5781
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۹

گزارش تصویری/ نشست هم‌اندیشی رشد و توسعه صنعت پسته در شهرستان دامغان

نشست هم‌اندیشی رشد و توسعه صنعت پسته در شهرستان دامغان با حضور باغداران، کشاورزان و فعالان صنعت پسته برگزار گردید.؛

نشست هم‌اندیشی رشد و توسعه صنعت پسته در شهرستان دامغان با حضور باغداران، کشاورزان و فعالان صنعت پسته برگزار گردید.

خبرنگار علیرضا علیان نژادی

 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5781 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۲۹:۰۷
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5777
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۸

آتش به خرمن نزنید / مجید زندی

این روزها خوشبختانه مزارع گندم در بسیاری از مناطق به بار نشسته و خوشه‌های طلایی خوان نعمت را برای کشاورزان به ارمغان آوردند .؛

این روزها خوشبختانه مزارع گندم در بسیاری از مناطق به بار نشسته و خوشه‌های طلایی خوان نعمت را برای کشاورزان به ارمغان آوردند .

دشتهای ناب پرامیدی که دیدن آن مایه سرور و شادمانی بهره‌برداران اراضی و حتی برای رهگذران عبوری در جوار روستاها است.

اما، بارها دیدهایم که بعد از جمع‌آوری این محصول و حتی سایر محصولات کشاورزی، بسیاری از کشاورزان برای شروع کشت جدید که عمدتاً صیفی است، کاه و کلش باقیمانده از برداشت گندم و جو را به آتش می‌کشند!

کاری که چهره زیبایی ندارد و دود آن به چشم و ریه سایرین هم می‌رود و علاوه بر آلودگی محیطی و حتی نابودی منابع مفید گیاهی و جانوری موجود در خاک که بسیاری از آنها آفت هم نیستند، هزینههای جانبی کشاورزان را نیز برای کشت محصول جدید افزایش می‌دهد.

تجربه مفید بشری و علوم جدید عرصه کشاورزی ضمن مخالفت با این عمل، راهکار مفید و درآمدزای دیگری را برای کشاورزان معرفی کرده است.

«کشت مستقیم» یا «کشاورزی حفاظتی» شیوهای جدید در کشاورزی است که با حذف عملیات «خاک‌ورزی» یا «شخم‌زنی بذر» در میان همان کاه و کلش به عنوان کودی طبیعی، بذر جدید در زمین کاشته می‌شود.

«کشت مستقیم» یا «بی‌خاک‌ورزی» نوعی کشاورزی حفاظتی است که سعی می‌شود میزان دستکاری در خاک به حداقل برسد و محصول جدید در بقایای محصول قبلی کشت شود.

توصیه کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی هم این است که؛ «برای توجه به نقش مواد آلی خاک و حفظ بقایای گیاهی در افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش فرسایش آبی و بادی، صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش عملکرد در بلندمدت کشاورزان به هیچ وجه پس از برداشت محصول گندم، بقایای گیاهی را آتش نزنند و با مشورت کارشناسان و محققان در اراضی آبی، اقدام به کشت مستقیم در بقایای گیاهی کنند.»

این نوع کشت البته مستلزم رعایت اصول و قوائدی است که در صورت رعایت آنها، مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت و در غیر این صورت، باعث افت شدید عملکرد محصول خواهد شد.

کاهش مصرف انرژی، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش مواد مغذی زمین، کاهش نیاز به سرمایهگذاری برای تهیه ماشینآلات، کاهش زمان لازم برای آماده‌سازی زمین و حفظ رطوبت خاک تنها بخشی از جمله مزایای کشت مستقیم است که با آتش زدن اراضی و شخم مجدد، نتیجه برعکس میل کشاورز خواهد شد.

در برخی پژوهش‌های انجام شده ثابت شده است که در شرایط کشاورزی حفاظتی، مقدار افزایش ضریب زبری و شدت نفوذ آب در خاک به ترتیب 35 و 25 درصد بیشتر می‌شود. کشاورزی حفاظتی همچنین باعث 36 درصد کاهش در تلفات رواناب انتهایی شد که مزیت قابل توجه این شیوه می‌باشد. از طرف دیگر کشاورزی حفاظتی به طور متوسط، نفوذ عمقی آب به زیر منطقه توسعه ریشه را 54 درصد افزایش می‌دهد.

با سازو کار‌های درست می‌توان از بقایای گیاهی به عنوان بهترین کود استفاده کرده و یا با جمع‌آوری و بسته‌بندی آن به مصرف خوراک دام رساند.

در کشور ما طبق قانون نیز آتش زدن کاه و کلش ممنوع است، زیرا  برابر ماده ۳۰ آییننامه اجرایی قانون پسماند و ماده ۲۰ قانون هوای پاک مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت اکیدا ممنوع بوده و جرم تلقی می‌شود و برابر ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی، متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به حبس (۶ ماه تا دو سال) یا جزای نقدی محکوم خواهند شد.

بیایید قدر خاک را حداقل به اندازه آب بدانیم.

گزارش از مجید زندی

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5777 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۰۸:۵۲
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5774
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۷

ضرورت اصلاح «قانون ارث» برای نجات اراضی کشاورزی / مجید زندی

بهره‌بردار اراضی زراعی و باغی تا مجبور نباشد تن به خرد شدن این اراضی باارزش و حیاتی نمی‌دهد.؛

بهرهبردار اراضی زراعی و باغی تا مجبور نباشد تن به خرد شدن این اراضی باارزش و حیاتی نمی‌دهد.

مهمترین مشکل بهره‌برداران اراضی کشاورزی که در برنامه های کلان ملی هم مورد توجه قرار گرفته است، تامین معیشت کشاورزان است. زارعان و باغداران خرده‌مالک هیچگاه نتوانستند با درآمدهای حاصل از فعالیت کشاورزی‏، به رفاه حداقلی مورد نیاز خانواده برسند که برای تأمین نیازهای زندگی چاره‌ای جز فروش بخشی از اراضی کشاورزی نداشته باشند.

اما روی دیگر مساله که آن نیز مهم و نیازمند تدبیر و اصلاح است، «قانون ارث» است، هر فرد اگر عمر نوح هم داشته باشد، روزی سر بر زمین می‌گذارد و اراضی 60-70 هکتاری قدیمی و آبا و اجدادی او به مرور میان فرزندان ذکور و اناث تقسیم می‌شود و به 7-6 هکتار می‌رسد و اگر اکنون شاهد اراضی زراعی 500 متری نیز هستیم، ناشی از مرور زمان و خرد شدن اراضی است که به فرزندان رسیده است.

«قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی، اقتصادی» در  ۱۳  اسفند سال ۱۳۸۵ تصویب شد و پس از تایید شورای نگهبان، ششم فروردین ۱۳۸۶ برای اجرا به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد. اما این قانون هم به دلیل اجرای قانون قدیمی اصلاحات اراضی پیش از انقلاب اسلامی در دهه ۴۰ شمسی که اراضی کشاورزی از دست ملّاکان بزرگ خارج و در مساحت کوچک‌تر در اختیار کشاورزان و بهره‌برداران قرار گرفت و هم قانون بالادستی ارث و همچنین به دلیل عدم همراهی و همکاری 4.3 میلیون بهره‌بردار کشاورزی به دلیل نیاز مادی برای گذران زندگی، در عمل هیچگاه اجرایی نشد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اخیراً به موضوعی اشاره کرد که آن را باید در حافظه تاریخی ملت ایران ماندگار دید. او گفت که «ترس من برای روزی است که حتی نتوانیم یک هکتار از اراضی را، آن هم برای کار تحقیقاتی در اختیار داشته باشیم!!»

شاید فکر کنیم سخن فوق، اغراق است؛ اما نیست. مثال آن سواحل آزاد دریای خزر؛ اگر در 60-50 سال پیش کسی می‌آمد و می‌گفت: «ترس من از روزی است که اگر کیلومترها در جاده کنار گذر گیلان و مازندران سفر کنم و نتوانم یک بار ساحل زیبای دریا را ببینم» یقیناً بسیاری از ما به رویش می‌خندیدیم  و او را مجنون خطاب می‌کردیم ولی شد آنچه که نباید می‌شد، کارهای آزادسازی حریم دریا هم نتوانست خم به ابروی ویلاهای مدرنی که در سال‌های اخیر به برج‌های چندین و چند طبقه هم تبدیل شدند، وارد سازد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه می‌دهد: «اگر امروز از حاکمان قاجار برای قراردادهای ترکمنچای و گلستان و یا از حاکمان پهلوی بابت واگذاری بحرین که شامل بخش وسیعی از ساحل جنوبی خلیج فارس است، عصبانی هستیم؛ آیندگان نیز از ما برای عدم جلوگیری از نابودی اراضی کشاورزی نخواهند گذشت.»

متاسفانه طرفداران یا بی‌تفاوت‌های خرد شدن اراضی کشاورزی در ایران، کشور ژاپن را مثال می‌زنند که چرا آنها توانستند در قطعات کوچک هم به زراعت برنج ادامه دهند؟ در ژاپن این مشکل بود، اما مجبور شدند برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط، هزینه گزافی بپردازند. آنها دیگر نتوانستند اراضی خرد را بزرگ‌ کنند، بلکه اندازه ماشین‌های کشاورزی را کوچک کردند، به طوری که امروزه حتی دستگاه‌های کوچک دستی و برقی شالیکوبی در خانه‌های روستاییان یافت می‌شود. البته امکان اجرای این راهبرد ژاپنی در سایر کشورها از جمله ایران میسّر نیست. هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد کار ساده‌تر جلوگیری از شکستن «بلور» را جایگزین تعمیر و وصله زدن آن با هزینهای بسیار گزاف کرد.

همچنین سال گذشته (2024 میلادی) دولت ژاپن پیش‌نویس اصلاحیه جدید خود برای مناطق ویژه در راستای قانون اصلاحات ساختاری را تصویب کرد. براساس این اصلاحیه، شرکت‌ها هم می‌توانند طبق درخواست شهرداری‌ها، زمین‌های کشاورزی ملی را در اختیار داشته باشند که نخستین گام برای افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی در ژاپن است. پیش از انجام این اصلاحیه، شرکت‌ها تنها می‌توانستند از زمین‌های کشاورزی در مناطق ویژه استراتژیک ملی تعیین شده توسط دولت استفاده کنند.

براساس سرشماری کشاورزی و جنگلداری سال ۲۰۲۰، میانگین مساحت زمین کشاورزی برای هر واحد مزرعه ۳.۱ هکتار است که کمتر از یک پنجم اندازه مزرعه معمولی در اتحادیه اروپا و کمتر از یک شصتم ایالات متحده است. همچنین، دولت ژاپن انتظار دارد که شرکت‌ها از زمین‌های کشاورزی رها شده بیش از ۰.۴ میلیون هکتار، استفاده مؤثری کنند. دادن مجوز به شرکت‌ها برای مالکیت زمین‌های کشاورزی، موجب تشویق سرمایه‌گذاران خارجی‌ جهت ورود به صنعت کشاورزی می‌شود. دولت انتظار دارد که تغییرات همچنین منجر به افزایش تعداد کارگران این بخش شود. باید توجه داشت که بیشتر واحدهای کشاورزی هنوز در مالکیت خانوارها هستند.

اما در ایران؛ اواخر فروردین ماه سال جاری طرح ساماندهی و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی و تعیین و تکلیف آن پس از «فوت مالک» در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. طبق این طرح شیوه‌نامه اجرایی یکپارچه‌سازی و تجمیع اراضی کشاورزی باید اصلاح و به‌روزرسانی شده و تعداد قطعات، مساحت قطعات، نوع منبع آب، نوع سند و نظام فعلی بهره‌برداری در آن مشخص شود تا کارگروه شهرستان بتواند براساس آن بهترین نوع اجرای پروژه را مشخص کند.

در کنار این حرکت قانونگذاری که هنوز به نتیجه هم نرسید، رئیس گروه طرح و برنامه معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از فراهم شدن مقدمات لازم برای اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی حدود ۶۵ هزار هکتار از زمین‌های مستعد کشاورزی به خصوص شالیزار‌های استان‌های شمالی کشور با سرمایه‌گذاری چینی‌ها خبر داد.

وی البته با بیان اینکه کار تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی زمین‌های کشاورزی برخلاف تصور‌ راحت نیست، می‌گوید: «یکی از سختی‌های این طرح به خصوص در استان‌های شمالی کشور از جمله مازندران این است که با مالکیت محدود زمین‌ها و کم شدن وسعت اراضی مواجه هستیم»

با وجود حرکت‌های موثر برای بهبود شرایط افزایش درآمد کشاورزان و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، مشکل اساسی همچنان پایدار است، زیرا شدت تغییر شکل و خرد شدن این اراضی همواره سریعتر، جلوتر و پرمتقاضی‌تر از برنامه‌ریزی برای حل مشکل است؛ به گونه‌ای که در سال گذشته 6 هزار و 814 مجوز تغییر کاربری برای طرح‌های مختلف کشاورزی صادر شد و ۸۱ هزار و ۸۶۲ مورد شناسایی تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی وجود داشته است.

* * *

حدود ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد که از این میزان حدود یک میلیون هکتار آن درجه یک و حدود چهار میلیون هکتار درجه دو است و تقریباً ۷۰ درصد از تولیدات کشاورزی در این اراضی به دست می‌آید؛ بنابراین با یک عزم ملی، مردم و حاکمیت باید با تمام توان از این اراضی باقیمانده محافظت کنند. در حالی که از بین رفتن این زمین‌های حاصلخیز موجب تهدید امنیت غذایی، از بین رفتن استقلال اقتصادی و وابستگی به سایر کشورها خواهد شد. بیایید این مشکل را حل کنیم، اگر حل نکنیم کشور را دچار بحران می‌کنیم؛ اگر کشاورزی به هر دلیلی دیگر نمی‌خواهد به کار خود ادامه دهد، دولت باید، اصل زمین کشاورزی را ثبت و به قیمت روز در اختیار بهره‌بردار دیگری قرار دهد تا در یک مثلث برد – برد هر طرف سود لازم را کسب کند، اما در مجموع اراضی تولیدی کشور و میراث آیندگان نابود نشود.

در این زمینه مجلس باید به طور جدی کمک کند، مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوه قضاییه هم پای کار باشند، حوزه‌های علمیه باید کمک کنند که از کوچک شدن اراضی جلوگیری شود. مراجع بزرگوار تقلید هم باید ورود پیدا کنند و موضوع فقهی مسئله ارث در بخش زمین‌های کشاورزی را حل کنند .

هدف تغییر حدود و احکام شرعی نیست، بلکه می‌توان این اراضی که غذای مردم را تامین می‌کنند، مانند یک کارخانه تولیدی و صنعتی دید و مانند مجتمع‌های کشت و صنعت مالکان، سهامداران زمین کشاورزی شوند.

اگر صاحب یک کارخانه سه ورثه داشته باشد، آیا آن کارخانه تکه‌تکه می‌شود یا سهام آن واگذار می‌شود؟ زمین کشاورزی نیز همینطور است، این پهنه هم یک مرکز تولیدی است، آن را نجات دهیم.

مجید زندی

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5774 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۰۷:۱۳
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5771
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۴

حلقه‌های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد/ تولید مرغ و تخم‌مرغ بر مدار ثبات

وزیر جهادکشاورزی تولید مرغ و تخم‌مرغ را پس از گذشت یکسال با ثبات و پایدار ارزیابی کرد؛
وزیر جهادکشاورزی تولید مرغ و تخم‌مرغ را پس از گذشت یکسال با ثبات و پایدار ارزیابی کرد، این در حالی است که  زنجیره تولید این محصولات در مرغ اجداد ، گوشتی و مادر در ابتدای سال ۱۴۰۲گسسته و تولید با شیب نزولی و رو به کاهش بود.
به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار، محمدعلی نیکبخت جوجه ریزی بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه در ماه را رکورد  بی‌نظیر صنعت مرغ در کشور عنوان کرد و گفت: شیب نزولی جوجه ریزی و مرغ آماده کشتار در اواخر سال ۱۴۰۱ آغاز و در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲ با شیب تند به نقطه گسست زنجیره تولید مرغ رسیده بود.
نیکبخت هم‌چنین ادامه داد: کاستی تولید تنها در گوشت مرغ نبود،بلکه این نقصان در تخم‌مرغ هم نمود داشت و این دو منبع پروتیین پرمصرف سفره مردم، بازار پر‌ نوسانی را تجربه می‌کرد و دولت ناگزیر از واردات گوشت مرغ گرم و منجمد از مبادی ترکیه و برزیل شد.
وی در همین رابطه به کارشکنی برخی واردکنندگان به منظور افزایش تنش کمبود این دو محصول در بازار داخل اشاره کرد و افزود: اهمیت امنیت غذایی و تامین نیاز از تولید داخل در چنین مواقعی صد چندان می‌شود و سوء استفاده کشورهای مبدا واردات از بازار متشنج داخل، قیمت تمام شده واردات را برای کشور واردکننده، افزایش می‌دهد.
وزیر جهادکشاورزی با یادآوری این نکته که تامین نیاز داخل از طریق واردات در صورت تامین اعتبار باز هم غیر ممکن است، گفت: به صرف مهیا بودن همه عوامل، تامین نیاز گوشت مرغ کشور از راه واردات به دلیل نیاز این تناژ از کالا به لجستیک عظیم حمل و نقل، غیر ممکن است.
نیکبخت برای حل این مشکل از راهبرد تامین نیاز از تولید داخل در آغاز مسئولیت وزارت جهادکشاورزی گفت و تصریح کرد: ترمیم زنجیره تولید و بازسازی گله مرغ اجداد و مادر در دستور کار قرار گرفت و تامین نهاده مطمئن، واحد‌های تولیدکننده را بر روی ریل فعال‌سازی به حرکت درآورد.
وزیر جهادکشاورزی مهرماه سال گذشته را سرآغاز شتاب گرفتن تولید مرغ و تکمیل حلقه زنجیره تولید آن دانست و گفت: تعریف هدف ۱۳۰ میلیون مرغ آماده کشتار و پیگیری لحظه به لحظه تولید در استان‌ها، گره کور نوسان بازار را گشود و ثبات در بازار تاثیر خود را نشان داد.
محمدعلی نیکبخت حفظ تولید را در  فروردین ۱۴۰۳ که به طور سنتی تولید مرغ هرساله با کاهش  مواجه می‌شد را نمونه‌ای از پیام «تولید بدون توقف» خواند و افزود: این تلاش شبانه روزی در اردیبهشت ۱۴۰۳جوجه ریزی را به بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه و مرغ آماده کشتار را از ۱۳۷ میلیون قطعه در هر ماه فراتر برده است.
وزیر جهادکشاورزی در پایان گفت: بازار مرغ و تخم‌مرغ با دنباله روی از الگوی تولید بیشینه با هدف صادرات، ضمن تامین کافی نیاز داخل، تکمیل ذخایر راهبردی، صادرات تخم مرغ را از ابتدای امسال تاکنون به رقم ۳۷ هزار تن رسانده است و این درحالیست که بازار این محصولات،  یکنواختی و پایداری را تجربه می‌کند.
ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5771 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۰۴:۵۵
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5767
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۱

آماده باش اطفای حریق در عرصه های طبیعی استان سمنان

با افزایش دمای هوا و احتمال وقوع حریق در مراتع و جنگل ها برای اطفای آتش در عرصه های منابع طبیعی استان سمنان اعلام آماده باش شد.؛

با افزایش دمای هوا و احتمال وقوع حریق در مراتع و جنگل ها برای اطفای آتش در عرصه های منابع طبیعی استان سمنان اعلام آماده باش شد.

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز سمنان،️ سرهنگ علیرضا ابوطالبی فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت : ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی این استان به دلیل سهل‌انگاری عامل انسانی رخ می‌دهد
سرهنگ علیرضا ابوطالبی با اشاره به وجود سامانه‌های پیش بینی و هشدار سریع پیشگیری از حریق با استفاده از سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی جهت مقابله با حریق‌های احتمالی گفت: با این اقدام اطلاعات مهمی برای هشدار‌های زودهنگام آتش سوزی در دسترس قرار گرفته و از بروز بحران در سطح وسیع‌تر این عرصه‌ها جلوگیری خواهد شد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به با اجرای رزمایش اطفای حریق در تمام عرصه‌های جنگلی و نقاط بحرانی استان سمنان تصریح کرد:  این مانور عملیاتی باهدف دسترسی سریع به تجهیزات و کارآمدی امکانات و ابزار اطفای حریق، افزایش توان نیرو‌های امدادی و عملیاتی برای مقابله با مخاطرات احتمالی در عرصه‌های طبیعی، ارزیابی عملکرد دستگاه‌های امدادی و مردمی در زمان حریق، شناسایی نقاط ضعف، قوت، بررسی کمبود‌ها و کاستی‌ها، ابزارآلات و نیرو‌های مورد نیاز، رفع عیوب و موانع اداری پیش از وقوع آتش سوزی  اجرا می شود.
جعفر مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز در رزمایش اطفای حریق جنگل های شهرستان سمنان از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه  حریق در عرصه‌های طبیعی مراتب را به شماره رایگان ۱۳۹ و یا ۱۵۰۴ یگان امداد جنگل و مرتع اطلاع دهند.
پارسال ۱۱ مورد آتش‌سوزی در هفت هکتار از عرصه‌های مرتعی و جنگلی استان سمنان  رخ داد و مهار شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5767 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۴:۰۱:۵۸
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5763
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۸

پرداخت تسهیلات به پسته کاران دامغانی خسارت دیده از تگرگ

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی از پرداخت تسهیلات به پسته کاران برای جبران خسارت های ناشی از بارش تگرگ در باغ های آنها خبر داد.؛

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی از پرداخت تسهیلات به پسته کاران برای جبران خسارت های ناشی از بارش تگرگ در باغ های آنها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز سمنان،️ نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از باغات خسارت دیده ناشی از بارش تگرگ هفته پیش در دامغان گفت بارش تگرگ هفته قبل در شهرستان دامغان خسارات جبران ناپذیری را به باغداران شهرستان دامغان به ویژه پسته کاران وارد کرده  که نه تنها محصولات امسال پسته بلکه محصولات سال آینده را هم از بین برده است
وی افزود: تگرگ هم به  مزارع گندم و جو هم خسارت وارد کرده  و این در حالیست که شمار زیادی از این فعالان کشاورزی بیمه نبوده است
وی گفت موضوع خسارت به باغداران دامغانی  با وزیر جهاد کشاورزی پیگیری و مقرر شد تسهیلاتی با بهره پایین به خسارت دیدگان پرداخت و علاوه بر آن برای اجرای طرح سامانه هوشمند ضد تگرگ هم به باغداران تسهیلات پرداخت شود
بر اساس گزارش‌های جهاد کشاورزی بارش تگرگ به ۱۶۰ هکتار از باغات و مزارع شهرستان دامغان   ۷۵۰ میلیارد تومان  خسارت زده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری کشاورز نگار طی شماره 5763 توسط admin و در روز دوشنبه 14 خرداد 1403 ساعت ۱۳:۵۸:۴۲
© Copyright 2024 https://keshavarznegar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر