کد خبر : 5599
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۷:۲۵

پیام وزیر جهادکشاورزی به مناسبت نوروز ۱۴۰۳

پیام وزیر جهادکشاورزی به مناسبت نوروز ۱۴۰۳
وزیر جهادکشاورزی سال جدید را شروعی دوباره بر پیگیری اهداف سند امنیت غذایی با مشارکت مردم دانست و بر تداوم توفیقات و اصلاح کاستی‌ها برای رسیدن به امنیت غذایی پایدار با تکیه مطلق بر توان تولید داخل تاکید کرد.

وزیر جهادکشاورزی سال جدید را شروعی دوباره بر پیگیری اهداف سند امنیت غذایی با مشارکت مردم دانست و بر تداوم توفیقات و اصلاح کاستی‌ها برای رسیدن به امنیت غذایی پایدار با تکیه مطلق بر توان تولید داخل تاکید کرد.

وزیر جهادکشاورزی سال جدید را شروعی دوباره بر پیگیری اهداف سند امنیت غذایی با مشارکت مردم دانست و بر تداوم توفیقات و اصلاح کاستی‌ها برای رسیدن به امنیت غذایی پایدار با تکیه مطلق بر توان تولید داخل تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار، محمدعلی نیکبخت در پیام نوروزی، فرا رسیدن عید نوروز و تقارن آن با ماه میهمانی خدا را تبریک گفت و عبور از گردنه‌های اقتصادی را با مشارکت مردم در اقتصاد و رشد تولید محصول ایرانی، شُدنی دانست.

متن پیام نیکبخت به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

راهبردی که با آغاز دولت سیزدهم در وزارت جهادکشاورزی تدوین شد و در سال گذشته به همت کشاورزان، بهره‌برداران و کارشناسان از ستاد تا خدمات توانست اقدامات اثرگذاری در زیربخش‌های کشاورزی به جا گذارد، هم‌چنان تابلوی اعلام مسیر برای سال جدید است.

اکنون که در گام دوم انقلاب اسلامی هستیم، بخش‌های اقتصادی کشور نیازمند جهش و تحول اساسی می‌باشند.‌ در‌ بین بخش‌های مختلف اقتصادی، کشاورزی به عنوان مردمی‌ترین بخش و به دلیل تأمین امنیت و اقتدار غذایی و به دنبال آن ضمانت امنیت ملی کشور دارای اهمیت بسیار بالایی است، موضوعی که به درستی در برنامه «تحول کشاورزی ایران با رویکرد جهادی» دولت سیزدهم به آن پرداخته شده است.

کشاورزی ایران با وجود موانع اقلیم و محدودیت منابع، توانست در سال ۱۴۰۲ پله‌های ترقی را بپیماید، نگاهی به آمار رشد در زیربخش‌های کشاورزی گواه بر این است که جمع جبری موفقیت‌های کشاورزی، چشم‌انداز امیدوار کننده‌ای را پیش چشم ناظران قرار داده است.

اجرای طرح خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی از جمله خرید ۱۰ و نیم میلیون تن گندم از گندمکاران سراسر کشور و اجرای طرح اختصاص نهاده کود و سم و خدمات فنی به کشاورزان، کشور را در گندم نان  خودکفا کرد.

این نکته که هرگاه مشارکت مردم پای کار باشد و سرمایه مردمی در کنار توان تولید داخل قرار گیرد، سرمنشا حرکت بزرگ کشور به سوی اهداف کلان در اقتصاد خواهد بود؛ این الگو در تولید محصول استراتژیک گندم به کار گرفته شد و نتایج افتخارآمیز آن به نفع کشور و مردم ثبت شد.

در دیگر سو، طرح جهش تولید در دیمزارها با هدف توسعه در واحد سطح بدون استفاده از منابع محدود آب، اراضی دیم را با خوشه‌های گندم، طلایی کرد.

در این سال، خوداتکایی در تامین غلات افزایش یافت و گندم به تنهایی با ۱۲۲ درصد افزایش، رکورددار بود. البته در این میان  توسعه ۷۸ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان در ارتقای بازدهی کشاورزی تاثیر خود را به وضوح نشان می‌دهد.

افزایش تولید نهاده‌های کشاورزی در کودهای پتاسه و فسفاته و تولید بذر مورد نیاز در کنار افزایش ضریب مکانیزاسیون از دلایل محکم افزایش خوداتکایی در محصولات کشاورزی است.

توسعه زیرساخت‌ها و ارایه مشوق‌های جذاب در کشاندن سرمایه به پای امنیت غذایی با احداث شهرک‌های کشاورزی از اقدامات کارساز سال ۱۴۰۲ بود، به طوری که دَه‌ها هزار میلیارد تومان سرمایه مردمی وارد حوزه کشاورزی شد.

طرح شناسنامه‌دار کردن باغات، رفع تداخلات و صدور اسناد اراضی، پیش‌نیاز هویتبخشی به کشاورزی  و حفظ میراث کشاورزی است که سرانجام به اقتصادی شدن و توسعه کشاورزی می‌انجامد.

تولید محصولات پروتیینی اگرچه در گوشت قرمز با کاستی همراه بود، اما تولید گوشت مرغ در هر دوره با ترمیم زنجیره، رکورد جوجه‌ریزی بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه را در بهمن ‌ماه سال ۱۴۰۲ به ثبت رساند.

این تجربه و راه پیموده در تولید، عرضه و صادرات تخم‌مرغ؛ در بازسازی زنجیره تولید گوشت قرمز با احیای دام مولد سبک و سنگین و در دوره تنفس، به کار گرفته شده است و امیدواریم در گام‌های پیش‌رو تولیدات این صنعت به ثبات برسد.

رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی، افزایش تولید و صادرات محصولات کشاورزی، خودکفایی در تامین گندم خبازی، توسعه زیستبوم علم و فناوری و دانش‌بنیانسازی، تدقیق آمار و اطلاعات بخش کشاورزی، توسعه زنجیره ارزش و صنایع تبدیلی و تکمیلی، هوشمندسازی، صدور اسناد رسمی برای اراضی کشاورزی، آغاز اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت، توسعه فعالیتهای آبزی‌پروری، افزایش سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای، جهش تولید در دیمزارهای کشور، افزایش تولید و تامین کودهای پایه بخش کشاورزی، عملیاتی‌‌سازی سند امنیت غذایی و … نیز از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته در یک سال گذشته است.

وزارت جهادکشاورزی در سال جدید ضمن ادامه اقدامات موفق سال‌های پیش، توسعه شهرهای مولد با محوریت سواحل و گسترش فعالیت‌های شیلاتی در آبزی‌پروری و صیادی، ارتقای درجه کیفی‌سازی باغات، توسعه کشت گلخانه‌ای، آبیاری نوین، دانش‌بنیانسازی کشاورزی و افزایش بهره‌وری کشاورزی با اولویت تامین نیاز داخل و افزایش صادرات را سرلوحه برنامه‌های خود برای رسیدن به امنیت غذایی پایدار قرار می‌دهد.

وزارت جهادکشاورزی با همت کشاورزان جهادگر در سال جاری تدوین منشور و دستورالعمل مردمی‌سازی امور و جهش تولید با مشارکت مردم را به عنوان یکی از مهمترین پیشنیازهای امنیت و اقتدار غذایی در دستور کار قرار داده است.

اینجانب با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم ایران، فرا رسیدن عید نوروز را به آحاد ملت شریف، کشاورزان پرتلاش، بهره‌برداران و تولیدکنندگان، همکاران ارجمند از ستاد تا خدمات و مسوولان در رده‌های مختلف تبریک گفته و سلامتی و سعادت همگان را از درگاه حضرت حق خواستارم.

محمدعلی نیکبخت

وزیر جهادکشاورزی

یکم فروردین ۱۴۰۳

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.