کد خبر : 5465
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۷

کشت فراسرزمینی؛ فرصت مهیا برای تعاونی‌ها و تشکل‌ها

کشت فراسرزمینی؛ فرصت مهیا برای تعاونی‌ها و تشکل‌ها
وزیر جهادکشاورزی تعاونی‌ها و تشکل‌ها را برای ورود به موضوع کشت فراسرزمینی و سرمایه‌گذاری در آن دعوت کرد و بر تصدی‌گری بخش خصوصی و تعاونی در حوزه واردات و صادرات تاکید کرد.

وزیر جهادکشاورزی تعاونی‌ها و تشکل‌ها را برای ورود به موضوع کشت فراسرزمینی و سرمایه‌گذاری در آن دعوت کرد و بر تصدی‌گری بخش خصوصی و تعاونی در حوزه واردات و صادرات تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار، نشست صمیمی وزیر جهاد کشاورزی با رییس و اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران در اتاق تعاون برگزار شد.

در این نشست، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، با بیان این که ما مشتاقانه به دنبال تعامل با اتاق تعاون و تشکل‌های بخش کشاورزی هستیم، اظهار کرد: ما باید با بخش تعاونی‌ها و تشکل‌ها هم‌صدا شویم چرا که عدم هماهنگی ما باعث ضربه به اقتصاد کشور می‌شود.

وی افزود: اولویت دولت حمایت از تولید داخل است و باید به آن نگاه ویژه داشته باشیم.

نیکبخت با تاکید بر این که تامین کالا نباید متکی به واردات باشد، عنوان کرد: هر سیاستی در حوزه واردات و صادرات باید در جهت حمایت از تولید داخل باشد و واردات باید براساس سیاستها و اصولی باشد که به تولید داخل آسیب نرسد.

وی ادامه داد: مسوولیت ما تامین و تنظیم غذای مردم و حفظ امنیت غذایی کشور است و باید با وجود تمام محدودیتها از تولید داخل حمایت شود.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: تنها راه حمایت از تولید رفع موانع تولید و ممنوعیتهای صادراتی است. ما باید با نگاه به صادرات، تولید کنیم و به دنبال بازارهای صادراتی باشیم.

وی افزود: باید تولید، توزیع، واردات و صادرات در شبکه‌های توزیع تعاونی‌ها و تشکل‌ها انجام شود.

نیکبخت با بیان این که تصدی‌ها نباید توسط دولت انجام شود، تصریح کرد: واگذاری تصدی‌ها به بخش خصوصی و حمایت از این بخش از دستورات و تاکیدات ریاست جمهوری است.

وی با تاکید بر این که انحصار، رانت و فساد خط قرمز وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: در هر بخش که رانت، فساد و انحصار ایجاد نشود، تصدی‌ها به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

مقام عالی وزارت عنوان کرد: ۱۳۰ هزار تن نهاده دامی در اختیار اتحادیه امور عشایر قرار گرفته که در حال جذب است و این نهاده مدت‌دار بوده تا دامداران عشایر برای تامین نیازهای خود مجبور به فروش دام‌های مولد نشوند و این سیاست حمایت تا جایی که در توان داریم عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان این که پیگیری مطالبات بخش از وظایف وزیر جهاد کشاورزی است، ادامه داد: در حال مذاکره برای افزایش زمان برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی هستیم.

نیکبخت خاطرنشان کرد: نگاه ما صادرات به کشورهای منطقه و همسایگان است و اولویت واردات هم باید کشورهای همسایه باشد.

وی با بیان این که کشت فراسرزمینی برای ما بسیار حائز اهمیت است، گفت: تشکل‌ها می‌توانند از این ظرفیت ایجاد شده در کشورهای دیگر استفاده کنند و وزارت جهاد کشاورزی هم در این زمینه حمایت کامل خواهد کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.