کد خبر : 5377
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۰

خدمات حمایتی کشاورزی، بزرگترین و اولین شبکه رسمی تامین و توزیع کودهای کشاورزی

خدمات حمایتی کشاورزی، بزرگترین و اولین شبکه رسمی تامین و توزیع کودهای کشاورزی
عملکرد شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، بعنوان بزرگترین و اولین شبکه رسمی تامین و توزیع کودهای کشاورزی در ایران علي‌رغم چالش‌هاي گوناگون قابل قبول بوده است.

حسین زند مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم گفت: حساسیتهای موجود در مباحث تغذیه گیاهی و امنیت غذائی باعث شد در زمینه  تولید محصولات کشاورزی در سال جاری، شاهد رشد چشمگیری باشیم که با توجه به میزان بارش و وضعیت منابع آبی کشور، بدون مدیریت شایسته شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم برای تامین و توزیع کودهای کشاورزی یارانه ای علی رغم تمامی مشکلات و موانع، عملاً ممکن نبود.

به گزارش پایگاه خبری کشاورزنگار، به همین منظور و در راستای بهبود  تغذیه گیاهی، مصرف بهینه و متعادل انواع کودها در دستور کار استان قرار گرفت و خوشبختانه استان قم در سال 1401 در این زمینه رتبه اول کشور را کسب نمود و با وجود کاهش بارش باران در سراسر کشور، تغذیه خاک و گیاه به بهترین وجه به انجام رسیده و درحال حاضر شاهد هستیم که مقدار برداشت گندم در استان قم نسبت به قبل 30 درصد رشد داشته است.

وی افزود عملکرد شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، بعنوان بزرگترین و اولین شبکه رسمی تامین و توزیع کودهای کشاورزی در ایران علي‌رغم چالش‌هاي گوناگون قابل قبول بوده است. شرکت خدمات حمایتی کشاورزی علی‌رغم همه مشکلات و چالش ها از جمله تحریم‌های ظالمانه، کمبود منابع مالی و غیره موفق به اجرای صددرصد برنامه ابلاغی  و تامین و توزیع کودهای کشاورزی در سال 1401 گردید، که دستاورد بسیار ارزشمندی است.

درسال 1402 و از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از 80 درصد معادل 14 هزار تن از برنامه ابلاغی کودهای یارانه ای استان قم شامل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه تامین و تدارک شده است. از مقدار تدارک شده در سالجاری تاکنون بیش از 11 هزار تن جهت مصرف بخش کشاورزی مطابق الگوی کشت استان توزیع شده است و درحال حاضر بیش از 4500 تن انواع کودهای کشاورزی یارانه ای ازته، فسفاته و پتاسه در انبارهای تحت پوشش شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم ذخیره سازی استراتژیک شده است.

مهندس زند افزود: حمایت از تولید داخلی کودهای کشاورزی با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان مدتهاست که در دستور کار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قرار دارد. شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بعنوان مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی، طی سه سال گذشته با پشتیبانی اجرائی از تولید دانش بنیان کودهای کشاورزی در ایران، گام های موثری در مسیر تامین بهینه کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی از منابع داخلی و افزایش و ایجاد ظرفیت های تازه در این زمینه برداشته است. در همین راستا بیش از 30 پروژه خودکفایی کشاورزی در کشور با ظرفیت حدود 3.8 میلیون تن برای انواع کودهای کشاورزی در دستور کار قرار گرفته است که تاکنون تعداد 20 پروژه آن به تولید و بهره برداری رسیده است و نکته قابل توجه اینکه درحدود 2 میلیون تن از پروژهای خودکفایی به کودهای فسفاته و پتاسه اختصاص دارد.

سهم استان قم نیز در این زمینه تولید بیش از 30 هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه میباشد که با انعقاد قرار داد با دو واحد تولیدکننده کودهای کشاورزی در استان قم عملی شده است.

حسین زند گفت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی علاوه بر تامین و تدارک و توزیع کودهای کشاورزی یارانه ای در حال حاضر با نزدیک به 80 شرکت داخلی تولیدی کودهای کشاورزی تفاهمنامه همکاری دارد و بدین ترتیب یک سبد کودی کامل شامل کودهای شیمیایی یارانه ای و بیش از 800 محصول تولیدی داخلی کودهای کشاورزی از طریق شبکه رسمی توزیع این شرکت در استان قم (بتعداد 21 کارگزار توزیع نهاده های کشاورزی) ، در دسترس کشاورزان قمی قرار گرفته است.

 

خبرنگار: حسین امیرعبدالهیان

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.