کد خبر : 4745
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۱

تاکید رییس سازمان منابع طبیعی نسبت به پیشگیری حریق در عرصه های جنگلی

تاکید رییس سازمان منابع طبیعی نسبت به پیشگیری حریق در عرصه های جنگلی
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نسبت به پیشگیری حریق در عرصه های منابع طبیعی تاکید کرد و از یگان حفاظت منابع طبیعی خواست، تامین تجهیزات و امکانات اطفای حریق را در دستور کارهای خود قرار دهند.

معاون وزیر و رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در جلسه وبیناری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، نسبت به پیشگیری حریق در عرصه های منابع طبیعی بویژه در جنگل و مرتع تاکید کرد و از یگان حفاظت منابع طبیعی خواست، تامین تجهیزات و امکانات اطفای حریق را در دستور کارهای خود قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار، دکتر عباسعلی نوبخت افزود: امسال بارندگی ها از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و این امر موجب افزایش پوشش گیاهی شده است. بنابراین از هم اکنون باید در استان ها هشدار لازم و گشت و های مراقبت های منظم انجام شود تا همانند سال ۱۴۰۱ شاهد کاهش و کنترل حریق در عرصه های جنگلی باشیم.

وی همچنین گفت: با فرا رسیدن فصل بهار دامنه آفات و بیماری های درختان زاگرس گسترش پیدا می کند و باید تمهیدات لازم برای مقابله با آفات صورت گیرد و استان های زاگرسی مکلفند با هماهنگی یکدیگر و بشکل منسجم اقدامات پیشگیرانه و یکپارچه در این اکوسیستم را انجام دهند.

دکتر نوبخت خاطر نشان کرد: طرح کاشت یک میلیارد درخت با قوت هرچه بیشتر پیگیری می شود و این طرح از مهمترین اولویت سازمان منابع طبیعی است و فرآیند شناسایی عرصه، تولید بذر و نهال در نهالستان ها به شکل مطلوب در حال انجام است و برای تحقق این طرح که یک تکلیف از سوی مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری است هیچ کوتاهی صورت نخواهد گرفت.

وی که بصورت ویدئو کنفرانس با مدیران کل منابع طبیعی استان ها سخن می گفت، تصریح کرد: شناسایی عرصه های مورد نظر برای کاشت تا پایان اردیبهشت انجام می شود و برای هریک از این عرصه های تعیین شده طرح تهیه می گردد.

رییس سازمان منابع طبیعی همچنین گفت: در تمامی مناطق رویشی کشور نوع گونه ها با توجه به شرایط اقلیمی و سازگاری با محیط باید تعیین شود و جمع آوری بذر باید به موقع انجام شود زیرا اگر تعللی صورت گیرد برداشت برخی از بذرها بخاطر دوره ای بودن از دست می رود.

نوبخت همچنین تصریح کرد: صاحبان صنایع و خیرین حامیان بسیار خوبی برای انجام این طرح هستند و به استان ها تاکید شد که از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده شود.

رییس سازمان منابع طبیعی از مدیران استانی خواست کارشناسان دست اندر کار و مرتبط با طرح کاشت یک میلیارد درخت را به استان های همجوار اعزام نمایند تا در زمینه دانش و تجربیات تبادل نظر انجام شود.

نوبخت جزیره ای عمل کردن را آفتی بزرگ در منابع طبیعی برشمرد و خاطر نشان کرد: در تعیین عرصه ها و تعیین اولویت ها در اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت کمیته های فنی، شورای عالی جنگل، معاونت امور جنگل و معانت آبخیرداری هماهنگی و هم افزایی لازم را مورد توجه قرار دهند.

وی در ادامه اظهار داشت: در زمینه کارهای اولیه و مقدماتی طرح کاشت یک میلیارد درخت در دوره وزارت دکتر ساداتی نژاد زحمات زیادی انجام شده است و اکنون نیز در دوران سرپرستی این وزارت توسط دکتر آقا میری تاکیدات زیادی صورت گرفته و با حمایت و قوت بیشتری از سوی ایشان این طرح در مسیر پیشرفت حرکت می کند.

رئیس سازمان منابع طبیعی کشور همچنین یاد آور شد: سرپرست وزارت جهاد کشاورزی حمایت تمام و کمال خود را نسبت به اجرای این طرح اعلام کرده و نسبت به ارائه آمارهای دقیق در این زمینه تاکید داشته است.

بر اساس این گزارش، در جلسه ستاد مردمی کاشت یک میلیارد درخت، مدیران منابع طبیعی استان های: لرستان، البرز، آذربایجان شرقی و فارس گزارشی از روند پیشرفت نهالستان ها و میزان تولید بذر و نهال ارائه کردند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.