کد خبر : 2600
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۵:۰۸

تولید تراکتور با اهلیت‌سنجی از نیاز کشور بیشتر است/ بخشی از تراکتورهای تولیدی صادر می‌شود

تولید تراکتور با اهلیت‌سنجی از نیاز کشور بیشتر است/ بخشی از تراکتورهای تولیدی صادر می‌شود
سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: با اهلیت‌سنجی تولید تراکتور از نیاز کشور بیشتر است، در حال حاضر ما ۲۱ هزار دستگاه تراکتور نیاز داریم که تراکتورسازی ۳۰ هزار دستگاه تولید می‌کند.

سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: با اهلیت‌سنجی تولید تراکتور از نیاز کشور بیشتر است، در حال حاضر ما ۲۱ هزار دستگاه تراکتور نیاز داریم که تراکتورسازی ۳۰ هزار دستگاه تولید می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری کشاورز نگار، حسین اصغری سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در برنامه میز اقتصادی با موضوع «چالش‌های تولید و توزیع تراکتور» شبکه خبر، گفت: وضعیت تولید تراکتور در کشور توسط شرکت تراکتورسازی حدود ۳۰ هزار دستگاه در کشور است و نیاز واقعی کشور از نظر ما با توجه به فعالیت‌های توسعه‌ حدود ۲۱ هزار دستگاه تراکتور است.

وی تصریح کرد: آنچه که بیشتر از تولید بوده تقاضای موجود در بازار است؛ مرکز مکانیزاسیون کشور اعتبارات سالانه را براساس توانمندی و ظرفیت استان‌ها در نظر می‌گیرد و آن را به استان‌ها ابلاغ می‌کند؛ در حقیقت کشاورزان ما برای دریافت تراکتور به مراکز خدمات و جهاد کشاورزی استان‌ها مراجعه می‌کنند.

اصغری تصریح کرد: با توجه به نیاز کشور به توسعه مکانیزاسیون از سال ۱۳۹۲ خط اعتباری برای این موضوع راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون دریافت تسهیلات برای خرید ادوات مختلف کشاورزی و تراکتور به کشاورزان در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، در سال ۹۴ نیز ۱۰ هزار و ۹۰۰ تراکتور و در سال ۹۵ نیز این عدد به ۱۳ هزار و ۳۰۰ از محل این خط اعتباری به کشاورزان تحویل داده شد.

وی یادآور شد: در سال ۹۹ بالغ‌بر ۲۲ هزار و ۲۰۰ عدد انواع تراکتور به کشاورزی تحویل‌ شده است؛ میزان تحویل انواع تراکتور در سال گذشته ۲۱ هزار و ۲۰۰ دستگاه از طریق خرید اعتباری مکانیزاسیون به کشاورزان بوده است.

اصغری تصریح کرد: تولید تراکتور از تقاضا بیشتر نیست بلکه نیاز کمتر از تولید است، در حال حاضر ما ۲۱ هزار دستگاه تراکتور نیاز داریم که تراکتورسازی ۳۰ هزار دستگاه تولید می‌کند و سال گذشته ۲۲ هزار دستگاه توزیع‌شده و مابقی آن نیز احتمالاً در چرخه صادرات قرارگرفته و بازار صادراتی خوبی نیز برای آن وجود دارد.

وی با اشاره به این که ارتقای شاخص مکانیزاسیون و نظارت بر کیفیت ماشین‌آلات از وظایف مرکز توسعه مکانیزاسیون تعریف شده است، تصریح کرد: تا پایان سال ۹۸ هیچ صفی برای دریافت تراکتور وجود نداشت و پس از آن تبدیل به کالایی سرمایه‌ای شد و تقاضا برای آن افزایش یافت.

این مقام مسوول گفت: در تعامل وزیر وقت جهاد کشاورزی و شرکت تراکتورسازی توانستیم میزان تولید را با میزان تقاضا را هماهنگ کنیم تعیین برش شهرستانی تعداد تراکتور در نظر گرفته شد و ورود مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به درخواست شرکت تراکتورسازی برای مدیریت بازار انجام شد.

به گفته سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، همه کسانی که در صف دریافت تراکتور هستند اهلیت دریافت آن را ندارند و باید این موضوع بررسی شود.

فروش بالغ بر ۱۰ هزار تراکتور خارج از خط اعتباری

اصغری با بیان اینکه سال گذشته ۲۱ هزار و ۲۰۰ تراکتور توسط شرکت تراکتورسازی عرضه شده است، یادآور شد: از این میزان ۱۰ هزار و ۶۵۰ تراکتور بدون دریافت تسهیلات و خارج از خط اعتباری خریداری شده است.

وی گفت: ۵۰ درصد فروش تراکتور خارج از خط اعتباری بوده است.

سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی یادآور شد: قطعا باید برای تامین منابع اعتباری کشاورزانی که توانایی نقدی ندارند فکری شود و در این راستا حسب دستور وزیر جهاد کشاورزی و پیگیری بانک کشاورزی در نیمه دوم سال با تامین مالی از طرف بانک کشاورزی، تراکتور به کشاورزان در صف اختصاص خواهد یافت.

وی گفت: شفاف‌سازی به عنوان یک سیاست پیگیری می‌شود و در ثبت‌نام جدید به صورت سیستمی خواهد بود که افراد با دریافت کد رهگیری به ترتیب نوبت تراکتور دریافت می‌کنند و برای این منظور مکاتابات زیادی در دو هفته گذشته در این زمینه انجام شده است.

سامانه ثبت نام خرید تراکتور بر اساس پهنه بندی اراضی

اصغری در پایان تصریح کرد: بسیاری از متقاضیانی دریافت تراکتور در سال‌های گذشته تراکتور دریافت کرده‌اند و به دلیل استفاده از سهمیه دیگر مشمول دریافت تراکتور نخواهند شد؛ این سامانه تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی زیرمجموعه سامانه پهنه‌بندی (سامانه جمع)، پذیرش کننده ثبت نام کشاورزان است و در مهرماه به کشاورزان معرفی می‌‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.