کد خبر : 1264
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۵:۲۱

نویسنده: دکتر محمد بنائیان سفید

سخنی با وزرای محترم جهاد کشاورزی و صمت

سخنی با وزرای محترم جهاد کشاورزی و صمت
خود پنداره نویسنده نسبت به جهاد کشاورزی قبلاً بسیار مثبت بوده ،اما برخلاف خود پنداره مثبت قبلی ،جهاد کشاورزی را بسیار ناکارآمد یافته ام

«باسمه تعالی»
قال رسول الله(ص):«انی لااخاف علی امتی من الفقر،ولکن اخاف علیهم من سوء تدبیر»

سخنی باوزرای محترم جهاد کشاورزی و صمت.

تحولات وتطورات قیمت ها که یکی از دغدغه‌های ذهنی ونگرانی های معیشتی مردم عزیز کشورمان است نیاز به مدیریت قاطع وتلاش صادقانه ،اهتمام مجدانه و تفکر جهادی وانقلابی مدیران، بازرسین وناظرین بر فرآیند تولیدوتوزیع کالا و خدمات داردکه توجه به مسائل زیر ضروری است.

1_شناسایی مافیای قدرت و ثروت در واردات،صادرات وقاچاق کالا از کانال های رسمی و غیر رسمی. که بااحتکار کالا قیمتها را چند برابر می نمایندوتعیین نرخ وگرانی را بر دولت تحمیل می کنند.واین دو وزارتخانه هم اقدام به نرخ مورد نظر آنان می نمایند.
2_کالبد شکافی وشناسائی بعضی از مدیران وکار شناسانی که این وضعیت را بوجود آورده و ادامه می دهند و هنوز سرکار هستندولازم است عملکرد،رفتارهای سازمانی،وسوابق خدمتی آنان را بررسی و براساس مستندات کم کاری ویا سوء استفاده از موقعیت ومناصب آنان، اقدام سریع نمایند،که در صنعت خودرو،اخراج کارگران و انحلال بعضی کارخانجات ونیز تخلفات گمرکات،بیمه ها،وبانکهاوامضای طلایی ازشواهد صدق این مهم هستند.
3_عدم کارایی در عملیاتی و اجرایی نمودن بدنه وزارت جهاد کشاورزی بویژه سازمان جنگلها،مراتع وآبخیز داری و پشتیبانی امور دام،و… وبخصوص در عملکرد بعضی ازاستان ها که باکمال بی شرمی موانع مختلف وتاخیر طولانی درصدور پروانه ها،ومجوزها دارند، که اگر کسی بخواهند ضوابط قانونی و شرعی را رعایت نماید، پس از ماه ها سرگردانی،وپرداختن حق کارشناسی جهاد،نظام مهندسی جهاد،نظام دامپزشکی وچند اداره مرتبط با آن و هزینه های دیگر نهایتا با بهانه هایی وقانون من درآوردی پاسخ منفی به متقاضیان داده و موفق به اخذ مجوز نمی شوند و برای ایجاد اشتغال و تولید عطایشان را به لقایشان می بخشند،که همین دور باطل در بانک‌ها بویژه بانک کشاورزی برای خرده دامداران و کشاورزان وجود دارد ولازم است که کسانی که وام های کلان گرفته اند وانطباق آن با طرح های مصوب، مورد بررسی قرار گیردومیزان تحقق آن را بررسی نمایند.
4_در مورد نهاده های دامی،کشاورزی وداروهای دامی وسموم کشاورزی و همچنین فروش بعضی از بذور گندم وعلوفه بویژه یونجه که کلی هزینه خرید بذر،کود حیوانی وشخم وآماده سازی می شود اما دریغ از سبز شدن ۱۰ متر مربع از یک ونیم هکتار ، که واقعا باید مورد بررسی قرار گیرد.یا بذر امید را ازگردونه خارج وبذر ساق کوتاه را جایگزین نمودند،که علوفه دامداران را با مشکل مواجهه نمودند.
5_متاسفانه معاونت امور پشتیبانی دام با بخشنامه هاومصاحبه های شعاری در خرید دام وتوزیع نهاده دامی وعدم عمل به آن بلایی به سر دامداران آورده اند که عدم خرید دام، خسارت جبران ناپذیری را به دامداران وارد نموده واین مهم موجب نابودی وانقراض دام مولد کشور و زمینه بیکاری دامداران و دغدغه خانواده های آنان شده است، که با عنوان سال جهش تولید ورفع موانع در تناقض است.البته فوائددسترنج دامداران، فقط برای دلالان وسلاخان هست.
6_خود پنداره نویسنده نسبت به جهاد کشاورزی قبلاً بسیار مثبت بوده ،اما وقتی پس از بازنشستگی به توصیه مقام معظم رهبری برای تولید پس از ۴۳سال خدمت صادقانه در مدیریت عالی ومیانی کشور به تولیدمحصولات دامی و کشاورزی مشغول شدم وذر ارتباط با حوزه صفی واداری وارزیابی از آنان، برخلاف خود پنداره مثبت قبلی ،جهاد کشاورزی را بسیار ناکارآمد یافته ام،پیشنهاد می شود در احیای جهاد سازندگی بهیچ وجه با این ساختارو وضعیت موجودبعضی از منابع انسانی ناکار آمد، امکان ایجاد استلزامات،وتحقق اهداف متعالی آن میسور نیست.وبایدتحول جهادی وانقلابی ایجاد کرد.
7_برای شناسایی دامداران عشایر ،سازمان آمار کشور معیارهایی را مطرح نمودند که به قول مدیر کل آمار کشاورزی گفته،ما می خواهیم از یک میلیون صدهزار نفر عشایر موجود آنها را به پانصد هزار نفر تقلیل دهیم، که کاملا خلاف پیشرفت واشتغال عشایر است،مثلا اگر کسی حتی ۲۰ روز سابقه بیمه داشته باشد ویا اگر بازنشسته باشند,ولو اینکه کوچ رو ودام داشته باشند مشمول عشایر نمی شوند؟!
8_در صدور پروانه هر ۳٫سال یکبار تمدید می شود که بسیاری از افراد گوسفند دارندوپروانه ندارند،وبعضی ها گوسفند ندارند پروانه دارندوبعضی ها از پروانه خود،مرتع را به دیگران اجاره می دهند، که بی عدالتی وعدم ساز وکار قانونی ونظارت موج می زند وسازوکار مناسبی وجود ندارد.
9_ماشاهد تخریب ساختمان های لاکچری زمین خواران،کوه خواران ودریا وساحل خواران هستیم، ولی اینکه چه کسانی اینها را واگذار نمودند؟ وچه نهادی به آنها مجوز داده است؟ پیگیری نمی شود وهمین افراد الان هم همان قانون گریزی را ادامه می دهند.
در پایان از وزرای محترم تقا ضا می شودبا قاطعیت وسرعت و مستندات وادله لازم،نسبت به خانه تکانی این دو نهاد از بعضی از مدیران ناکارآمد وکار رشناسان خاطی اقدام عاجل به عمل آورند.
وآخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین.

نویسنده: دکتر محمد بنائیان سفید احدی از دامداران کلاته رودبار دامغان ودانش آموخته دکترای تخصصی برنامه ریزی درسی.مورخ؛۱۴۰۱/۲/۱۴

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.